Jakie rury wybrać do zimnej i ciepłej wody?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie rury wybrać do zimnej i ciepłej wody?

Wiele osób staje przed dylematem, jakie rury wodociągowe zastosować w swoim domu – plastikowe czy miedziane? W większości przypadków właściwości użytkowe obu materiałów są porównywalne. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie należy jedynie łączyć rur miedzianych i stalowych, a ściślej nie łączyć ich w ten sposób, że woda najpierw przepływa przez przewody miedziane, a potem stalowe. Niedopuszczalne jest również łączenie stali i miedzi w rurociągach z cyrkulacją ciepłej wody. W takim układzie rury stalowe szybko ulegną korozji.

aktualizacja: 2024-05-14 13:27:20

Rury do zimnej i ciepłej wody - stalowe, plastikowe, miedziane?

Podczas wymiany starych rur stalowych na plastikowe lub miedziane należy bezwzględnie uwzględnić ich rozszerzalność termiczną. Oznacza to zapewnienie im swobody wydłużania się i kurczenia pod wpływem zmian temperatury.

W przypadku rur stalowych zjawisko to było mniej odczuwalne i w niewielkich instalacjach wystarczały naturalne załamania rurociągu, aby skompensować wydłużenia.

Tworzywa sztuczne charakteryzują się natomiast kilkakrotnie wyższym współczynnikiem rozszerzalności termicznej. Z tego względu konieczne jest zastosowanie uchwytów umożliwiających swobodne przesuwanie się rur. Te uchwyty powinny być montowane w rozstawie co 60-80 cm.

Należy również pamiętać, że rury z tworzyw sztucznych są zazwyczaj tańsze niż miedziane, jednak ich złączki i kształtki często okazują się droższe.

Stosowanie miedzi podlega jednak trzem istotnym ograniczeniom.

Miedź, mimo swoich licznych zalet, posiada również pewne ograniczenia, o których należy pamiętać podczas projektowania i montażu instalacji wodociągowych. Istnieje kilka istotnych czynników, które mogą negatywnie wpływać na trwałość i bezpieczeństwo miedzianych rur:

1. Korozja elektrochemiczna:

Połączenie w jednej instalacji elementów miedzianych i stalowych (z wyjątkiem stali nierdzewnej) prowadzi do zjawiska elektro­korozji. Nawet jeśli elementy te nie stykają się bezpośrednio, ale woda przepływa najpierw przez miedź, a następnie przez stal, to ta druga ulega szybkiej korozji pod wpływem jonów miedzi niesionych przez wodę. Dotyczy to nie tylko rur, ale również zbiorników c.w.u. i wymienników ciepła (miedzianych lub stalowych lutowanych miedzią). W instalacji z cyrkulacją c.w.u. korozji ulegają wszystkie elementy stalowe, niezależnie od ich usytuowania względem miedzianych.

2. Woda o kwaśnym odczynie:

Woda o kwaśnym pH działa niszcząco na miedź, powodując wzrost stężenia jej jonów w wodzie pitnej powyżej dopuszczalnych norm. W takich warunkach rury miedziane ulegają szybkiej korozji. Z tego względu instalacje rozprowadzające wodę o kwaśnym odczynie powinny być wykonane z innych materiałów.

3. Korozja w betonie:

Beton, w tym również komórkowy (gazobeton) i cement, wykazuje właściwości korozyjne w stosunku do miedzi. Układając rury w bruzdach ściennych lub wylewce, należy zastosować osłonę z tworzywa sztucznego lub rury powlekane tworzywem.

Niezależnie od wybranego materiału, kluczowe znaczenie ma staranne wykonanie instalacji przez wykwalifikowaną ekipę, która ściśle przestrzega zasad montażu konkretnego systemu.

Może cię zainteresować
Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Wszystko o rurach spustowych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak podłączyć pływak do pompy wody? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak działa pompa abisynka?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Pipelife

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!