Instalator ostrzega: oczyszczalnia z drenażem rozsączającym zapycha się od kondensatu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalator ostrzega: oczyszczalnia z drenażem rozsączającym zapycha się od kondensatu!

Oczyszczalnie montuję od 1991, 92 r., na pewno od początku lat 90. Instalowałem pierwsze oczyszczalnie w województwie mazowieckim, robione w Tomaszowie. W ostatnich 6-7 latach wykonujemy głównie naprawy, bo na naszym terenie (północne dzielnice Warszawy i okolice) na dużą skalę prowadzona jest kanalizacja, a budownictwo jednorodzinne często ogranicza się do zabudowy szeregowej na mikroskopijnych działkach, gdzie nie ma jak założyć oczyszczalni.

aktualizacja: 2021-10-11 07:01:17

Montowałem głównie modele z drenażem, były też na poletkach rozsączających, także na poletkach na podwyższeniu/kopcu z pompowniami. Drenażowe są najpopularniejsze. Egzamin zdały te na drenażu żwirowym, po latach się okazało, że te na pakietach wypadają gorzej. 

Zapychający się drenaż to najczęstszy problem, ale ten na żwirze rzadko kiedy wytrzymuje mniej niż 20 lat. Zapycha się drenaż na pakietach albo instalacje samodzielnie modernizowane przez inwestora.

Największa bolączka - o tym się nie mówi, a powinno i to głośno - to odprowadzenie kondensatu z kotłów c.o. do osadnika gnilnego. Kondensat to kwas, który zabija bakterie. Bez nich tłuszcz zapycha, zabija dreny. Ludzie zwracają już uwagę na detergenty, wiedzą, że nie można używać środków zabijających bakterie. Ale nie wyobrażają sobie, że w sezonie grzewczym, w mroźny dzień w domu ogrzewanym kotłem kondensacyjnym do oczyszczalni trafia na dobę kilkulitrowe wiaderko kondensatu, a to bardzo jej szkodzi.

Gdy drenaż się zapcha, ludzie próbują różnych rzeczy, przeważnie płukania. Z reguły trwa to 3-4 miesiące i kończy się wymianą na nowy drenaż. Przy czym trzeba zaznaczyć, że znakomita większość użytkowników dba o oczyszczalnie. Wymiany robi się po 10-20 latach, a mam takie przypadki, z drenażem robionym na tłuczniu z kamieniołomów, że oczyszczalnie działają 24-25 lat.

Może cię zainteresować
Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Wszystko o rurach spustowych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak działa pompa abisynka?
Zobacz więcej Zwiń

Jacek Bańkowski
Instalatorstwo sanitarne, c.o., gaz oraz studniarstwo
fot. J. Werner

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Stanisław

02 Nov 2020, 20:59

Dlatego też za 400 zł zakupujemy neutralizator kondensatu i mamy problem z głowy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!