Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2019-04-16 05:54:27
Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

Odpowiedź eksperta:

Na rynku znajdziemy rozmaite domowe stacje uzdatniania wody. Niektóre z nich rozwiązują jedynie określony problem, związany z jakością wody (np. zmiękczając ją), inne działają kompleksowo.

Do domu jednorodzinnego warto wybrać urządzenie o właściwościach zarówno zmiękczających, jak i odżelaziających oraz odmanganiających (obniżymy twardość wody i usuniemy zawarte w niej żelazo, mangan, a także zapobiegniemy tworzeniu się kamienia kotłowego). Urządzenia tego typu są praktycznie bezobsługowe, charakteryzuje je długa żywotność i duża niezawodność. Można je także łatwo i skutecznie regenerować przy użyciu soli tabletkowanej i wody.

Koszt zakupu domowej stacji uzdatniania wody zależy od zapotrzebowania – modele różnią się bowiem parametrami i wielkością. Wysokiej jakości urządzenie kupimy już za 3–4 tys. złotych. Podczas wyboru ważnym parametrem jest zużycie soli potrzebnej na jedną regenerację – na rynku znajdziemy zmiękczacze, które poradzą sobie już przy 1,14 kg soli (przy czym częstotliwość przeprowadzania regeneracji zawsze jest uzależniona od jakości wody).

Zmiękczacz wody - co musisz wiedzieć?
Jak obsługiwać zmiękczacz wody?
Dlaczego warto mieć zmiękczacz?

Aby urządzenie pracowało optymalnie, należy wprowadzić do sterownika parametr twardości oraz zawartość magnezu i żelaza, na podstawie przeprowadzonego wcześniej badania wody. Pozwoli to na dobór odpowiedniego trybu pracy i uzyskanie możliwie najwyższej jakości wody. Musimy pamiętać jedynie o regularnym dosypywaniu soli do zbiornika.

Może cię zainteresować
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem System Master3Plus - kanalizacja wewnętrzna, która nie hałasuje Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Wszystko o rurach spustowych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak działa pompa abisynka? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

Ilość wody potrzebnej do wykonania jednej regeneracji jest różna, w zależności od zmiękczacza (w przypadku WaterBoss jest to zaledwie 61 l, co jest efektem opatentowanego rozdzielacza strumienia, dzięki któremu woda przepływa przez całą warstwę złoża, nie tworząc zastojów. Pozwala to na zmniejszenie objętości regenerowanego złoża – stąd niższe zużycie soli oraz wody).

Marcin Grabowski
Doradca techniczny ds. WaterBoss w firmie Aquaphor Poland Sp. z o.o.
fot. Aquaphor

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!