Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak usprawnić dostęp do wody ze studni? Czy przenośna pompa zatapialna sprawdzi się w praktyce?

Okazjonalnie bywamy na starym siedlisku, w którym nie ma instalacji wodociągowej. Wodę (bardzo dobrej jakości) czerpie się tam z głębokiej studni za pomocą wiadra i kołowrotu. Chcielibyśmy usprawnić dostęp do wody, wykorzystując choćby przenośną pompę zatapialną i wąż ogrodowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce?

aktualizacja: 2022-07-13 10:32:50

Odpowiedź eksperta: Zastosowanie popularnej wirnikowej pompy zatapialnej możliwe będzie przy niewielkiej różnicy poziomu między lustrem wody i punktem czerpania. Przy większości modeli nie powinno to być więcej niż 4-5 m. Ten rodzaj sprzętu charakteryzuje się dość dużą wydajnością czerpania wody, ale niewielkim ciśnieniem tłoczenia i przy większej wysokości podnoszenia znacznie zmniejsza się strumień wypływającej wody, a nawet całkowicie zanika.

Ponieważ pompa wymaga aktywacji przy każdym korzystaniu z wody (zainstalowanym dodatkowym włącznikiem lub przez włożenie wtyczki do gniazda), wygodnym rozwiązaniem będzie umieszczenie otwartego zbiornika powyżej punktu czerpania, w którym można będzie zmagazynować wodę i wygodnie z niej korzystać po odkręceniu kranu. Zbiornik napełnia się okresowo przez ręczne włączenie pompy. Jego pojemność powinna zależeć od intensywności korzystania z wody - na ogół montuje się urządzenia 40-80-litrowe.

Jeżeli zamierzamy zbiornik powiesić, np. pod sufitem, co zwiększy wysokość tłoczenia o kolejne 2-3 m, pompa wirnikowa może nie podołać dostarczaniu wody. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie model membranowy, która choć ma znacznie mniejszą wydajność, umożliwia przetłaczanie wody na wysokość nawet 30-40 m.

Instalację z pompą (wirnikową czy membranową) łatwo zdemontować - wyciąga się ją ze studni na lince, zwija wąż ogrodowy i zdejmuje zbiornik z zaworem czerpalnym.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zatapialna pompa (po lewej) i automatyczny wyłącznik (po prawej). Fot. Dystrybutor pomp - hypo.pl

Może cię zainteresować
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak działa pompa abisynka? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Wszystko o rurach spustowych MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia
Zobacz więcej Zwiń
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!