Taras ziemny - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras ziemny - krok po kroku

Tarasy ziemne to konstrukcje wzniesione w formie skarpy z pochyłym lub pionowym obramowaniem. Ich powierzchnie wykańcza się żwirem, kostką betonową, kamienną lub drewnianą, a także płytami z kamienia naturalnego i sztucznego.

aktualizacja: 2024-05-14 08:33:41

Taras ziemny - wykonanie krok po kroku

Kolejność etapów budowy tarasu uzależniona jest od rodzaju jego obramowania i wysokości, na jaką zostanie on wyniesiony. Poniżej przedstawiamy schemat typowych prac:

  1. Z powierzchni ogrodu przeznaczonej pod budowę tarasu należy usunąć warstwę organiczną stanowiącą wierzchnią część gruntu. W razie potrzeby wykonać również wykop pod obramowanie betonowe.

  2. Wzdłuż ściany domu, do której będzie przylegać taras ziemny, należy wykonać izolację przeciwwilgociową na szerokości i wysokości odpowiadającej powierzchni przylegania tarasu. Wystarczającą ochronę zapewni dwuwarstwowe zabezpieczenie: warstwa gruntująca i izolacyjna z emulsji asfaltowo-kauczukowej, do której następnie przyklejony zostanie pas płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Płyty te pełnią funkcję zarówno dylatacji, jak i izolacji termicznej, a ich grubość (w zakresie 2-5 cm) należy dobrać w zależności od oczekiwanego poziomu ocieplenia.

  3. Jeśli planujemy budowę tarasu ziemnego ze skarpami, pierwszym krokiem powinno być stworzenie nasypu gruntowego. Najlepszym materiałem do tego celu będzie piasek gliniasty, który warto zmieszać ze żwirem lub pospółką. Można również dodać do mieszanki większe kamienie. Należy unikać stosowania samego piasku lub pospółki, gdyż nadmierna ich przepuszczalność utrudni utrzymanie odpowiedniej wilgotności dla trawy i roślin rosnących na skarpach, co może generować dodatkowe koszty. Nawiezioną ziemię należy zagęszczać warstwami o grubości nie większej niż 10-15 cm, używając odpowiedniej zagęszczarki. W przypadku szczególnie niekorzystnego podłoża (gliniastego lub torfowego), warstwę nasypową warto oddzielić geowłókniną, która zapobiegnie mieszaniu się warstw ziemi. Wywinięcie geowłókniny na zbocza skarpy dodatkowo zabezpieczy je przed rozmywaniem. Bez dodatkowych zabezpieczeń, nachylenie skarpy nie powinno przekraczać 30 stopni. Do momentu rozkrzewienia się trawy, podczas ulewnych deszczów, należy liczyć się z możliwością jej uszkodzenia. Przy większych kątach nachylenia skarpy konieczne będzie jej dodatkowe wzmocnienie, np. za pomocą betonowych płyt otworowych (ekopłyt), palisady drewnianej lub dużych kamieni.

  4. Jeśli taras ma być obramowany betonowymi ścianami, niezbędne jest wykonanie fundamentów pod jego powierzchnią, na głębokości 30-50 cm poniżej poziomu gruntu. Szerokość ścian zabezpieczających taras ziemny powinna wynosić co najmniej 25 cm. Budowę obramowania przeprowadza się zazwyczaj dwuetapowo: najpierw bezpośrednio w gruncie wylewa się fundament, a następnie w deskowaniu wykonuje się nadziemną część obramowania. Do tego celu można zastosować również betonowe bloczki, jednak ze względu na nacisk gruntu wypełniającego, mogą one wymagać umieszczenia zbrojenia w spoinach. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wykonanie obramowania z ozdobnych, zasypowych bloczków betonowych. Ich zewnętrzna powierzchnia jest fakturowana i nie wymaga dodatkowego wykończenia. Po związaniu betonu, wnętrze obramowania wypełnia się podsypką piaskową, ubijaną warstwami.

  5. Taras ziemny usytuowany na skarpie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed "rozjeżdżaniem" się nawierzchni. W tym celu w górnej części tarasu należy zamontować krawężniki. Do wykonania tego zadania można wykorzystać płyty chodnikowe lub prefabrykowane pustaki betonowe, które pełnią jednocześnie funkcję skrzynek na kwiaty. Krawężniki i pustaki osadza się w podsypce piaskowej stabilizowanej cementem (tzw. suchy beton). Alternatywą dla krawężników mogą być również betonowe lub drewniane pale wbite w skarpę i wystające nieznacznie ponad powierzchnię tarasu.

  6. Podłoże pod nawierzchnię z kostki betonowej, kamiennej lub drewnianej powinno stanowić warstwa zagęszczonego piasku o grubości co najmniej 10 cm. Piasek należy zastabilizować cementem, mieszając go na sucho w proporcjach około 1 worka na 10 m2. Równomiernie rozsypany cement miesza się grabiami, a następnie zagęszcza, wyrównuje i na tak przygotowanym podłożu układa się nawierzchnię.

Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: L. Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!